5 lucruri pe care nu le știam despre Acoperământul Maicii Domnului

Încă din cele mai vechi timpuri, Preasfânta Născătoare de Dumnezeu s-a bucurat de o cinstire aparte în teologia și în cultul Bisericii Ortodoxe şi, de asemenea, de o mare preţuire și evlavie din partea credincioşilor ei. Imnografii, teologii și toți sfinții Bisericii noastre i-au închinat dintotdeauna tropare, cântări, imne și acatiste, redând în toate aceste alcătuiri fie nuanțe și idei dogmatice, fie multele minuni pe care Maica lui Dumnezeu le-a săvârșit și până astăzi le săvârșește în viețile celor care au evlavie la Ea și o cheamă în ajutor.

Nu este o simplă coincidență nici faptul că, începutul și sfârșitul anului bisericesc sunt marcate de două mari sărbători închinate Maicii Domnului: 15 august și 8 septembrie – Adormirea și Nașterea Maicii Domnului, luna octombrie fiind și ea marcată încă de la început de o sărbătoare care ne amintește tuturor de o minune a Sa: Acoperământul Maicii Domnului.

Cu acest prilej, ne-am gândit ca în preajma sărbătorii sale, să adunăm la un loc câteva lucruri pe care, probabil, mulți dintre noi nu le cunoaștem despre slăvitul praznic al Acoperământului Maicii Domnului sau, cel puțin până în acest moment, nu am avut bunul prilej de a le întâlni în multele minuni și mărturii închinate ei. Vă invităm să le lecturați, așadar, în rândurile de mai jos:

  1. Praznicul Acoperământului Maicii Domnului este rânduit de Biserica noastră în amintirea unei minuni petrecute în ziua de 1 octombrie a anului 911. Ce s-a întâmplat atunci, mai exact? În timpul slujbei de priveghere, care se săvârșea în Sfânta Biserică Vlaherne din Constantinopol Sfântul Andrei cel Nebun pentru Hristos stătea retras într-o strană, spre spatele bisericii, alături de ucenicul său, Epifanie. Cântările dădeau impresia că cerul s-a pogorât pe pământ, însă ceea ce s-a petrecut către ora patru dimineaţa n-a fost nicicum o impresie sau o părere: Preasfânta Născătoare de Dumnezeu s-a arătat înaintea tuturor celor care erau de față la slujbă, stând în văzduh, ţinându-şi omoforul întins ca un acoperământ deasupra capetelor credincioşilor.
  2. Scrierile bisericii ne prezintă imaginea spectaculoasă pe care au avut-o înainte ochilor toți cei care se rugau într-un glas în biserica Vlaherne: se spune că Maica Domnului strălucea precum soarele şi acoperea poporul cu cinstitul ei omofor, alături de ea fiind  prezente oşti cereşti şi o mulţime mare de sfinţi îmbrăcați în veșminte albe, dintre care doi erau mai aleşi: Sfântul Ioan Botezătorul şi Sfântul Evanghelist  Ioan.  Plin de emoție și de mirare, Sfântul Andrei i-a spus ucenicului său, fericitul Epifanie: „Oare vezi,  frate,  pe  Împărăteasa  şi Doamna  tuturor,  care  se  roagă pentru toată lumea?” Iar el a zis: „O  văd,  sfinte  părinte,  şi  mă minunez, că o văd acoperind pe oamenii ce sunt în sfântul locaş, cu  cinstitul  ei  omofor,  ce  străluceşte mai mult decât soarele”.
  3. Din punct de vedere istoric, potrivit „Cronicii vremurilor trecute”, locuitorii Constantinopolului au cerut ajutorul Maicii Domnului pentru a-i izbăvi de un atac al unor dușmani, lucru care s-a și întâmplat. Conform cronicii, înainte de bătălie a avut loc o slujbă care a ținut o noapte întreagă, apoi veșmântul Maicii Domnului a fost scufundat în apele mării, în apropierea Bisericii Vlaherne. Nu se menționează, în schimb, niciun detaliu despre prezența Sfinților Andrei și Epifanie și nici informații legate de minunata arătare a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.
  4. Icoana clasică a Acoperământului Maicii Domnului este și ea una deosebită: Maica lui Dumnezeu este zugrăvită stând deasupra credincioșilor, cu mâinile ridicate la rugăciune și acoperind cu vălul ei mulțimea de credincioși rugători. De o parte și de alta a Ei sunt reprezentați îngeri, iar în partea dreaptă apar Sfântul Andrei cel nebun pentru Hristos și ucenicul său, Epifanie. Lângă ei sunt înfățișați cei doisprezece Apostoli, episcopi, monahi și sfinți mucenici, iar aproape de chipul Maicii Domnului stă pictat Sfântul Roman Melodul, pomenit în calendar tot în ziua de 1 octombrie, ținând în mâinile sale un pergament, pe care este scris condacul „Fecioara astăzi”.
  5. Acoperământul Maicii Domnului este cunoscut în spațiul slav sub denumirea de „Pocrov” (în limba rusă „Покров”), care exprimă termenul cu același sens – „acoperământ”. Cuvântul mai este cunoscut în cultul bisericii și pe filiera liturgică, pocrovățul fiind un obiect de cult care constă într-o bucată de pânză, de formă dreptunghiulară, de mici dimensiuni, utilizată pentru acoperirea altor obiecte de cult. În fiecare Sfânt Altar, vom găsi mereu 3 pocrovețe: două mai mici, sub forma unei Sfinte Cruci cu braţele egale, utilizate pentru Sfântul Disc şi pentru Sfântul Potir, şi altul mai mare, sub formă dreptunghiulară, numit „Aer” cu care se acoperă ambele Sfinte Vase.

Așadar, ținând seama de cele consemnate, în această zi de 1 octombrie, să prăznuim şi noi Acoperământul Preasfintei Fecioare Maria, Născătoarea de Dumnezeu, aducându­-ne aminte de acea minunată arătare a ei care s-a petrecut în biserica Vlaherne. Să mulţumim și noi lui Dumnezeu, precum pelerinii din Vlaherne, pentru faptul că o avem pe Maica Domnului mijlocitoare pentru mântuirea noastră și să nu uităm să O chemăm în rugăciunile noastre rostite sau cântate atunci când avem cea mai multă nevoie de ajutorul și milostivirea Sa.

Am adunat pentru dumneavoastră câteva icoane Acoperământului Maicii Domnului de la unii dintre cei mai pricepuți iconari, cu tradiție de zeci de ani în domeniul iconografiei bizantine. Alegeți-o pe cea care vi se pare cu adevărat apropiată și de suflet, apăsând click pe linkurile aflate sub icoanele de mai jos:

Icoană argintată – Acoperământul Maicii Domnului 15×21 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-pw/16115-icoana-argintata-acoperamantul-maicii-domnului-15×21-cm.html
Icoană pe lemn – Acoperământul Maicii Domnului 30×40 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-rusesti-pe-lemn/13821-icoana-pe-lemn-acoperamantul-maicii-domnului-30×40-cm.html
Icoană pe lemn – Acoperământul Maicii Domnului 15×18 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-rusesti-cu-medalion-pe-lemn/13460-icoana-pe-lemn-acoperamantul-maicii-ddomnului-15×18-cm.html
Triptic lemn – Acoperământul Maicii Domnului 13×7,3 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/triptic-lemn-d181/13781-triptic-lemn-acoperamantul-maicii-domnului-13×73-cm.html
Icoană – Acoperământul Maicii Domnului – 5,3×6,3 cm 12/set / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-plastic-papirus/16252-icoana-acoperamantul-maicii-domnului-53×63-cm-12-set.html
Icoană pe lemn – Acoperământul Maicii Domnului 48×69 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-rusesti-pe-lemn-frezat/18695-icoana-pe-lemn-acoperamantul-maicii-domnului-48×69-cm.html
Icoană argintată – Acoperământul Maicii Domnului 20×26 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-pw/16018-icoana-argintata-acoperamantul-maicii-domnului-20×26-cm.html
Icoană în ramă – Acoperământul Maicii Domnului 58,5×79,5 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoana-in-rama/19210-icoana-in-rama-acoperamantul-maicii-domnului-585×795-cm-lc-77-192.html
Icoana in rama Acoperământul Maicii Domnului 62×82 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoana-in-rama/19193-icoana-in-rama-acoperamantul-maicii-domnului-62×82-cm-st-68-194.html
Icoana in rama – email pictat – filigran argintat – Acoperământul Maicii Domnului / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-pictate-pe-email/14002-icoana-in-rama-email-pictat-filigran-argintat-acoperamantul-maicii-domnului-at-160-4.html

Foto: doxologia.ro

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.