Maica Domnului din Vladimir: Povestea icoanei pictată pe blatul unei mese la care a mâncat Hristos

Anual, în data de 21 mai, odată cu prăznuirea Sfinților Împărați întocmai cu Apostolii Constantin și mama sa, Elena, Biserica noastră Ortodoxă ne mai amintește de cinstirea icoanei Maicii Domnului din Vladimir, una dintre icoanele Preasfintei Născătoare de Dumnezeu cu o poveste cel puțin interesantă, pe care vă propunem să o descoperiți în rândurile care urmează.

Conform tradiției Bisericii noastre, această icoană a Maicii Domnului a fost pictată de Sfântul Evanghelist Luca, pe blatul de la masa la care Mântuitorul a mâncat împreună cu Pururea Fecioara Maria și cu Dreptul Iosif. Se spune că în clipa în care Sfântul Luca a izbândit cu zugrăvirea icoanei, Maica Domnului a rămas deosebit de impresionată și a exclamat: „Iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. Harul Fiului meu și al meu va fi cu această icoană”. Aproximativ 70 de icoane ale Maicii Domnului au fost pictate de către Sfântul Apostol și Evanghelist Luca, iar după aceste icoane au fost făcute mai multe copii timpurii, unele dintre ele rezistând până în zilele noastre, lucru care s-a întâmplat și cu icoana Maicii Domnului din Vladimir, o versiune a tipului Eleusa (în limba greacă: Ἐλεούσα – milostivă), cu Pruncul Hristos stând cu obrazul lipit de cel al Maicii Sale.

Cronicile Bisericii ruse ne spun că primele mărturii scrise legate de această icoană apar în jurul anului 1131, când Patriarhul Constantinopolului, Luca Hrisoverga, a dăruit-o Marelui Cneaz Gheorghe Vladimirovici al Kievului, Yuri Dolgoruki, care a așezat-o atunci în Mănăstirea Devici (Ucraina). În anul 1155, fiul lui Dolgoruky, Sfântul Andrei Bogoliubsky, a adus icoana în orașul Vladimir și a așezat-o în Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”,  pe care o construise pe propria sa cheltuială. Din acel moment, icoana a primit numele de „icoana Maicii Domnului din Vladimir” sau „Vladimirskaia”.

Toți istoricii și teologii ortodocși afirmă unanim și reiterează constant, în studiile și volumele legate de arta bisericească din spațiul Rusiei pravoslavnice, ideea că „Vladimirskaia” ocupă un loc aparte în viața și istoria poporului rus, datorită faptului că l-a izbăvit pe acesta în mai multe rânduri de asedieri violente și l-a apărat în vremuri tulburi. Amintim, dintre acestea, episodul petrecut în anul 139, când hanul Tamerlan, vestitul cuceritor mongol, a cucerit orașul Eleț din estul Rusiei, ajungând cu armatele sale până la malurile râului Don. Atunci, Marele Cneaz Vasile Dimitrievici s-a rugat la Sfinții Ierarhi ai Moscovei și Sfântului Serghie pentru izbăvirea țării sale de acest mare pericol și i-a trimis o scrisoare Mitropolitului Ciprian al Moscovei, rugându-l să poruncească tuturor credincioșilor ca pe parcursul postului Adormirii Maicii Domnului, în care se aflau atunci, să înalțe rugăciuni către Dumnezeu și către Maica Sa, pentru a scăpa de această năpastă. Iar oamenii au făcut întocmai: cu toţii, într-un duh de rugăciune, de la mic la mare, alergau către sfintele biserici, iar acasă se rugau Domnului și Preacuratei Maicii Sale să treacă de la ei acest mare necaz.

Preoții, la rândul lor, au mers la Vladimir și, după săvârșirea slujbei de Priveghere și a Sfintei Liturghii din ziua Adormirii Maicii Domnului, au scos icoana din chivotul ei și au adus-o la Moscova. Pe drum, credincioșii ieșeau întru întâmpinarea Ei, spunându-i: „Unde mergi, o, Stăpână? Ne laşi orfani pe noi toţi, ne laşi nouă frică şi cutremur. Potoleşte mânia lui Dumnezeu şi de orice vătămare ne izbăveşte pe noi!”. Iar Maica lui Dumnezeu nu a trecut cu vederea nici de această dată lacrimile lor. Se spune că în momentul în care procesiunea a ajuns pe câmpul Kucikov, Tamerlan dormea în cortul său. Dintr-o dată, i-a apărut în vis un munte mare, deasupra căruia se aflau Sfinții Ierarhi și, în mijlocul lor, o Femeie care i-a poruncit să se retragă de îndată cu tot cu armata sa de pe pământurile Rusiei. Trezit din somn, Tamerlan a fost informat de cei care interpretează vise despre faptul că Femeia aceea este Maica Domnului, ocrotitoarea creștinilor, detaliu care l-a făcut să plece de îndată din Rusia, alături de trupele sale.

De-a lungul timpului, înaintea icoanei Maicii Domnului din Vladimir s-au rugat mulți ierarhi și conducători, dar și milioane de creştini ortodocşi din întreaga lume sau ţari vestiţi ai Rusiei, ea fiind prezentă atât la încoronarea acestora din urmă, cât și la alegerea patriarhilor și în cadrul altor ceremonii importante ale statului. Fiind considerată ocrotitoarea Rusiei prin excelență, icoana se găsește astăzi în Moscova, la faimoasa Galerie Tretyakov, fondată de colecționarul de artă Pavel Tretyakov, într-o biserică aflată la subsolul muzeului.

Bucură-te, Preacurată, care din icoana ta izvorăști nouă mulțime de milostiviri!

Pentru că nu toți avem șansa sau posibilitatea să ajungem pe pământ rusesc spre a-I aduce prinosul nostru de laudă și cinstire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, trebuie să știți că am adunat pentru dumneavoastră câteva icoane ale Maicii Domnului din Vladimir de la unii dintre cei mai pricepuți iconari, cu tradiție de zeci de ani în domeniul iconografiei bizantine. Alegeți dintre toate icoanele pe cea care vi se pare cu adevărat apropiată sau de suflet și comandați-o apăsând click pe următoarele linkuri:

Icoană metal – Maica Domnului din Vladimir 21×25 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-antichizate-pe-lemn-xpa/11265-icoana-metal-maica-domnului-din-vladimir-21×25-cm.html
Icoană îmbrăcată în Veșmânt – Maica Domnului din Vladimir / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-imbracate-in-vesmant/14593-icoana-imbracata-in-vesmant-maica-domnului-din-vladimir.html
Icoană pictată și ferecată în ramă Maica Domnului din Vladimir / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-ferecate/2922-icoana-pictata-si-ferecata-in-rama-md-vladimir.html
Icoană pe lemn – Maica Domnului din Vladimir 19x26cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-pe-lemn-gr/14626-icoana-pe-lemn-maica-domnului-din-vladimir-19x26cm.html
Icoană argintată – Maica Domnului din Vladimir 12×16 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-suport-plastic/11327-icoana-argintata-maica-domnului-din-vladimir-12×16-cm.html
Icoană pictată în relief – Maica Domnului din Vladimir 23x31cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-sculpate-si-pictate-manual-bg/15411-icoana-pictata-in-relief-maica-domnului-din-vladimir-23x31cm-bg-59.html
Icoană argintată – Maica Domnului din Vladimir 24×26 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-in-rama-ep514-24×26-cm/12896-icoana-argintata-maica-domnului-din-vladimir-24×26-cm.html
Icoană din argint pe lemn – Maica Domnului din Vladimir 18x22cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-ps/10845-icoana-ag925-lemn-md-vladimir-18x22cm.html
Diptic argintat – Maica Domnului din Vladimir cu Iisus Hristos Pantocrator 17×29 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/diptic-icoana/16050-diptic-argintat-md-vladimir-cu-pantocrator-17×29-cm.html

Colecția completă a icoanelor Maicii Domnului din Vladimir la cele mai bune prețuri, aici: https://www.bizanticons.ro/ro/cautare?search_query=vladimir

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.