Ce nu știam despre numele „Ioan”? Origine și semnificații

Începutul fiecărui an este și un prilej de sărbătoare pentru mulți dintre cei pe care-i cunoaștem și care ne sunt aproape. Peste două milioane de români îşi aniversează onomastica pe 7 ianuarie, când Biserica noastră prăznuiește soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul și Înaintemergătorul Domnului.

De aceea, am considerat că este potrivit ca, înaintea acestui mare praznic, să aducem în atența dumneavoastră, a membrilor familiei Bizanticons Art, așa cum am obișnuit să vă numim, câteva considerații de ordin istoric și etimologic, legate de originea și semnificația numelui „Ioan”.

Mai întâi, se cuvine să facem o scurtă radiografie a vieții „celui mai mare om născut din femeie” (Matei 11,11; Luca 7,28). Sfântul Ioan Botezătorul s-a născut în cetatea Orini, în familia preotului Zaharia şi a Elisabetei. Naşterea sa a avut loc cu şase luni înaintea naşterii Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, fiind vestită mamei sale de către însuși Arhanghelul Gavriil. Apoi, că misiunea sa a fost una specială: să vestească venirea lui Hristos și să-i boteze în râul Iordan pe cei care se pocăiau, așa cum a procedat cu Însuși Fiul lui Dumnezeu. Pentru „critica” adusă nelegiuirii lui Irod, care și-a alungat soția lui legitimă și s-a căsătorit cu Irodiada, soția fratelui său, împotriva legii, Sfântul Ioan a plătit cu viața. În cadrul unei petreceri, Salomeea, fiica Irodiadei, a dansat în fața tatălui său vitreg și, la îndemnul mamei sale, a cerut ca răsplată capul Sfântului Ioan Botezătorul pe o tipsie, iar Irod a încuviințat și aprobat dorința acesteia. După ce capul i-a fost tăiat, trupul Sfântului Ioan a fost dus în orașul Samaria, unde a fost îngropat.

Se pare că numele „Ioan” este cel mai frecvent nume de persoană, întâlnit nu doar la romani, ci la toate popoarele europene (evident, tradus în variantele specifice fiecărei limbi în parte). Din punct de vedere etimologic, numele de „Ioan” are origini biblice, provenind din limba ebraică, de la cuvântul יוֹחָנָן („Iohanán”). La rândul său, cuvântul „Iohanán”, este un termen compus din alte două cuvinte: avem, pe de o parte, particula „Io”, care este o prescurtare obişnuită pentru ebraicul „Jahve” (Dumnezeu), alăturată verbului „hanan”, care se traduce prin „a avea milă”, a se milostivi, a face cuiva un favor (tot din acest verb provine și numele creștin „Ana”). Prin urmare, numele Iohanán poate fi tradus prin expresia „Dumnezeu s-a îndurat” sau „Domnul S-a milostivit”, fiind în realitate o formulă de mulțumire adresată lui Dumnezeu pentru că nu a trecut cu vederea durerea lui Zaharia și a Elisabetei și le-a dăruit un copil – darul cel de mare preț pe care îl așteptau de atâta vreme.

În țara noastră, primă atestare documentară a numelui „Ioan” se regăsește în anul 1247, în Diploma Cavalerilor Ioaniţi, care vorbeşte despre un conducător pe nume Ioan, cneaz al unei formaţiuni din nordul Olteniei. Mai târziu, particula „Io” avea să fie întâlnită în majoritatea documentelor emise de către marii domnitori ai Ţării Româneşti şi Moldovei. Cuvântul nu însemna „eu”, sub forma prenumelui personal, ci el provine din grecescul „Ioannes” (Ιωάννης), care înseamnă „unsul lui Dumnezeu” sau „cel ales de Dumnezeu”, subliniind astfel autoritatea lor pământească, confirmată inclusiv de biserică.

Alături de Sfântul Proroc Ioan Botezătorul, Biserica noastră ne mai amintește pe parcursul anului bisericesc și de alți sfinți care poartă acest nume. Dintre aceștia, îi amintim pe Sfântul Ioan Hrisostom (Ioan Gură de Aur) (numit astfel datorită predicilor sale deosebit de frumoase și de aplicate oamenilor care îl ascultau) apoi Sfântul Ioan Evanghelistul (cel mai tânăr dintre cei doisprezece Apostoli ai Mântuitorului) Sfântul Ioan Damaschin (unul dintre Sfinții Părinți sirieni ai Bisericii) și Sfântul Ioan Iacob Hozevitul (marele sihastru român născut pe malul Prutului, în satul Crăiniceni din județul Botoșani).

Potrivit statisticilor existente în cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, peste 2.000.000 de români îşi aniversează onomastica de Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. Mai precis, dintre cei 2.002.454 de români aniversaţi, 1.464.311 sunt bărbaţi, iar 538.143 sunt femei. Statisticile existente la nivel naţional arată că majoritatea româncelor care îl au ca ocrotitor pe Sfântul Ioan Botezătorul poartă numele de Ioana (364.384), Ionela (135.579), Ionica (20.138), Nela (11.425). Dintre bărbaţi, cei mai mulţi poartă numele de Ioan (545.174), apoi Ion (444.952), Ionuţ (299.225), Ionel (148.035), Nelu (22.090).

În preajma acestei zile speciale de 7 ianuarie, ținem și noi, echipa Bizanticons Art, să aducem un gând bun tuturor celor care își serbează ziua onomastică. Le dorim bucurii, sănătate și spor în tot lucrul bun, sub ocrotirea și purtarea de grijă a Sfântului Proroc Ioan Botezătorul. Venim, de asemenea, și cu ideea de cadou: o colecție minunată de icoane ale cinstitului și slăvitului proroc, potrivite fie pentru a încununa acest moment deosebit, fie spre a fi așezate în colțul de rugăciune ca semn de mulțumire adusă pentru ocrotirea și purtarea Sa de grijă. Click pe linkurile aflate sub icoanele de mai jos pentru detalii și comenzi:

Icoana metal – Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul 19×24 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoana-metal-pe-lemn/189-icoana-metal-sfantul-prooroc-ioan-botezatorul-19×24-cm-k104-121.html
Icoana pe lemn – fond auriu – Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul 15,5×19,5cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-bizantine-aurite/16555-icoana-pe-lemn-fond-auriu-sfantul-prooroc-ioan-botezatorul-155x195cm.html
Icoana pictata in relief – Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul 19x25cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-sculpate-si-pictate-manual-bg/15643-icoana-pictata-in-relief-sfantul-prooroc-ioan-botezatorul-19x25cm-bg-70.html
Sfântul Ioan Botezătorul – icoană pe lemn / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-bizantine/1564-sfantul-ioan-botezatorul.html
Icoana Pictata – Sf. Prooroc Ioan Botezatorul 60x40cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-sculptate-pictate/127-icoana-pictata-sf-prooroc-ioan-botezatorul-60x40cm.html
Icoana pe lemn – fond auriu – Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul 11x13cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-bizantine-aurite/16583-icoana-pe-lemn-fond-auriu-sfantul-prooroc-ioan-botezatorul-11x13cm.html
Icoana din argint – Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul 29,5×37 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-din-argint/18726-icoana-din-argint-sfantul-prooroc-ioan-botezatorul-295×37-cm.html
Sf. Ioan Botezatorul – 100/set / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-plastifiate/2965-sf-ioan-botezatorul-100-set.html

Foto: basilica.ro

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.