Ghid pentru Postul Crăciunului: 4 răspunsuri necesare pentru 40 de zile speciale

Jumătatea lunii noiembrie marcează în fiecare an începutul unei perioade „altfel” pentru creștinii ortodocși de pretutindeni. Timp de 40 de zile, credincioșii se vor abține de la alimente „de dulce” și, prin intensificarea rugăciunii și a milosteniei, își vor primeni trupul și sufletul prin pocăință, prin Spovedanie și Euharistie, pregătindu-se pentru slăvitul praznic al Nașterii Domnului.

În contextul în care această perioadă aparte a Postului Nașterii Domnului aduce an de an în actualitate mai multe întrebări și nedumeriri legate de dezlegările din timpul postului, precum și de multe alte aspecte, ne-am gândit să alegem cinci dintre cele mai des-auzite în mediul on-line sau în viața de zi cu zi și să le dăm un răspuns conform cu învățătura și rânduiala Bisericii noastre.

În ce zile din Postul Crăciunului se mănâncă pește?

Pe parcursul acestui post, între data de 21 noiembrie (Intrarea Maicii Domnului în Biserică) și până pe 20 decembrie (Sfântul Mucenic Ignatie Teoforul), în fiecare sâmbătă și duminică, Biserica noastră face dezlegare la pește. De asemenea, se mai face dezlegare la peşte și în zilele de luni, marţi şi joi doar în cazul în care este prăznuit un sfânt mai însemnat, cu Doxologie Mare, adică atunci când la Utrenie se cântă polieleul (grupul de cântări rânduite la Utrenia sfinților mai importanți), se citește Sfânta Evanghelie, iar la final se cântă Doxologia Mare. Se mai mănâncă pește și la hramul bisericii din parohia în care ne aflăm, în orice zi a săptămânii ar cădea, în cazul în care aceasta își serbează hramul în aceste 40 de zile de post. În orice caz, bine și facil este să consultăm în această perioadă calendarul nostru ortodox, deoarece acolo vom găsi mereu însemnate cu un pește desenat în miniatură zilele în care se face dezlegare.

De când putem asculta colinde?

Din punct de vedere liturgic și tipiconal, cântările dedicate momentului Nașterii Domnului încep chiar în prima săptămână de post: pe 21 noiembrie, de săbătoarea Intrarării în Biserică a Maicii Domnului. În această zi, la slujba Utreniei, strana dă glas Catavasiilor Nașterii Domnului, o serie de cântări speciale care vin să anunțe marea sărbătoare din ziua de 25 decembrie. Astfel, în cadrul slujbei Uterniei, vom auzi că se cântă: „Hristos Se naște, măriți-L, Hristos din ceruri, întâmpinați-L, Hristos pe pamant, înălțați-vă! Cântați Domnului tot pământul, și cu veselie, lăudați-L, popoare, că S-a preaslavit”, cântările fiind însoțite de o notă explicativă: „din această zi, aceste Catavasii se cântă până la întâia zi a lui Ianuarie”. În concluzie, nu este nici păcat și nici nu încălcăm vreo regulă dacă, începând din această zi, ascultăm și cântăm colinde – aceste cântări deosebite care exprimă învățătura Bisericii și a Sfintelor Evanghelii despre sărbătoarea Nașterii Domnului.

Ce persoane sunt exceptate de la rânduiala postirii?

Postul Nașterii Domnului este o perioadă specială, de „antrenament” pentru trup și de îmbunătățire a sufletului, însă există anumite categorii de persoane cărora le este permis să postească mai puțin, din motive binecuvântate. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, într-o ședință de lucru din ziua de 27 februarie 1956, a hotărât câteva excepții referitoare la Postul Nașterii Domnului. Conform acesteia, sunt exceptați de la practica postirii mai întâi copiii care nu au împlinit vârsta de 7 ani, aceștia putând să mănânce orice fel de alimente în tot timpul anului. Pe de altă parte, o excepție parțială vizează copiii între 7 și 12 ani, credincioşii de orice vârstă care suferă de boi sau alte neputințe trupeşti și au un regim alimentar special, dar şi femeile însărcinate sau care alăptează. Acestora li se recomandă să postească miercurile  şi  vinerile din acest post (înafară de cele în care este dezlegare la pește) precum și prima şi ultima săptămână din post. În celelalte zile, ei pot să consume peşte, icre, ouă, lapte şi brânză.

De ce să primim preotul cu Ajunul?

Conform tradiţiei Bisericii noastre, înaintea marelui praznic al Nașterii Domnului, preoţii merg în casele enoriaşilor cu Ajunul, pentru a-i binecuvânta și pentru a le vesti tuturor celor din casă minunata veste a Întrupării Mântuitorului. Obiceiul mersului cu Ajunul nu este un „obicei învechit” sau o „practică depășită” a Bisericii, așa cum se vehiculează deseori în spațiul on-line, ci un mijloc real de pregătire sufletească a credincioşilor pentru întâmpinarea cu vrednicie a slăvitului praznic al Nașterii Domnului. Motivul principal pentru care este bine să primim preotul în casele noastre la finalul acestui post, care se aseamănă cu o adevărată cărare spre înălţimi duhovniceşti, este acela că, purtând în mâini icoana Nașterii Domnului, preotul Îl aduce în mod real pe Dumnezeu în casele noastre, binecuvântându-i atât pe cei ai casei, cât și pregătirile care se fac în orice familie an de an. Pentru a întări această idee, vă aducem în atenție una dintre cântările din rânduiala sfințirei casei în case se spune: „Precum casei lui Zaheu s-a făcut mântuire Hristoase cu intrarea Ta, aşa şi acum cu intrarea sfinţiţilor tăi slujitori (n. n. adică a preoţilor) şi cu aceştia a Sfintilor Tăi îngeri, dă pacea Ta casei acesteia şi cu milostivire o binecuvintează, luminând şi mântuind pe cei ce vor locui într-însa”. Așadar, în Ajunul Crăciunului, prin prezența preotului noi primim încă o dată binecuvântarea lui Dumnezeu, făcându-ne vrednici să Îl întâmpinăm, cu bucurie, pe Hristos Cel născut în ieslea de la Betleem.

Așadar, prin rânduiala postirii, Biserica noastră nu tinde să „încătușeze” în vreun fel libertatea noastră, ci ne recomandă să postim cumpătat, având parte de bucuria colindelor și a dezlegărilor la pește în anumite zile, și îndemnându-ne să ne gândim la aproapele nostru, căci „nu mâncarea ne va pune pe noi dinaintea lui Dumnezeu” (1 Corinteni 8, 8-13), ci „credinţa lucrătoare prin iubire”, cum spune Sfântul Apostol Pavel, care dă roade prin faptele cele bune și bineplăcute lui Dumnezeu.

În această perioadă specială de post, aducem în atenția dumneavoastră cea mai frumoasă colecție din on-line a icoanelor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, la cele mai bune prețuri – icoane potrivite atât ca dar și încununare a unui moment deosebit din viața celor apropiați, dar și dacă doriți, pur și simplu, să vă îmbogățiți colțul de rugăciune. Click pe linkurile aflate sub icoanele de mai jos pentru detalii și comenzi:

Icoana metal – Mantuitorul Pantocrator 7,5×8,5 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-antichizate-pe-lemn-xpa/11141-icoana-metal-mantuitorul-pantocrator-75×85-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 12×16 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-suport-plastic/11324-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-12×16-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul cu Spini – Nimfios 19×26 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-k104-19×26-cm/135-icoana-argintata-mantuitorul-cu-spini-nimfios-19×26-cm-k104ag-400.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 23×25 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-k105-23×28-cm/136-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-23×25-cm-k105ag-001.html
Icoana imbracata in Vesmant – Mantuitorul din Kazani / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-imbracate-in-vesmant/552-icoana-imbracata-in-vesmant-mantuitorul-din-kazani.html
Icoana in rama – Mantuitorul cu Spini 40×50 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoana-metal-in-rama/54-icoana-in-rama-mantuitorul-cu-spini-40×50-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 24×29 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-ps/10852-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-24×29-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 16×19 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-pe-lemn-pb/10901-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-16×19-cm.html
Icoana metal – Mantuitorul Pantocrator 15,5×18 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-antichizate-pe-lemn-xpa/11125-icoana-metal-mantuitorul-pantocrator-155×18-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 24×26 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-in-rama-ep514-24×26-cm/12904-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-24×26-cm.html
Icoana argintata – Mantuitorul Pantocrator 47×56 cm / Click aici pentru detalii și comenzi: https://www.bizanticons.ro/ro/icoane-argintate-mari/10877-icoana-argintata-mantuitorul-pantocrator-47×56-cm.html